1. Kdy a jak vznikla skupina Jack Daniel ?
Skupina vznikla v lednu 2002 v Plzni. Tehdy jsem ji zakládal s takovou vizí, že budeme hrát absolutně moderní country, tedy něco co v Česku nikdo nezná a co je opravdu hodně kvalitní a zajímavá muzika. Jenomže se brzy ukázalo, že je to žánr neobyčejně náročný, takže jsme skončili u žánru hned „vedle“ tedy u „jižárny“. Nejtěžší bylo sehnat muzikanty, mladí chtějí hrát tak akorát metal nebo hip hop a ty starší zase neláká country, protože v jejich mládí se pod tím názvem prezentovalo něco jinýho, často i trampská píseň, folk apod. (tak je to vlastně dodnes). Starší muzikanti taky vyrostli na „vesnickém“ bigbítu a těžko se zbavují některých zlozvyků, což je problém např. při budování feelingu, který je pro jižárnu nebo country dosti zásadní věcí.
2.V roce 2003 jste nahráli demo CD pod názvem Jack Daniel, poté jste se přejmenovali na „Na stará kolena“ a po delší odmlce se vracíte na scénu opět jako „Jack Daniel“. Co vedlo k těmto změnám a považujete tuto sestavu již za konečnou?
Demo CD byl výsledek dvouleté práce na vytváření repertoáru a personálním obsazení. Pak jsem mimo jiné po osobních neshodách s tehdejším frontmanem odešel a ponechal si název. Kluci hráli nějakou dobu jako Na starý kolena band a po dvou letech jsme se zase dali dohromady, tentokrát s novým zpěvákem Jirkou Křepelou. Sestavu považujeme za konečnou, ostatně sám si měl možnost vidět, že jsme dobrá parta a baví nás to. Fakt je, že člověk nikdy neví co se stane a tak určité změny v budoucnu nelze vyloučit.
3.Můžeš nám představit jednotlivé členy kapely, jejich minulost a přínos pro skupinu?
Vladimír Stuchl – kytary, zpěv. Hrával jsem doposud bluegrass, což je u nás rozšířený druh country, založil jsem tuhle kapelu, vybírám repertoár a píšu texty.
Láďa Kubík – bicí. Hrával v mnoha rockových legendách, např. General Bass, je z nás nejstarší a tak nás občas vychovává, jako že nemáme brnkat v pauze na nástroje apod.
David Vyhnánek – basa. Dříve Elent, nyní Sunrise, Velvet Revolver Revival, General Bass a další.
Honza Zmeko – sólová kytara: Dříve Fragment, Green Pepper.
Jirka Křepela – frontman. Je z nás nejmladší věkově i služebně, hrával v country kapele Ticket a v rockových Perky Perks. Získali jsme v něm dalšího člověka odkojeného country, což je dobré pro zvuk kapely.
4. Považujete se za Jižanskou kapelu? Dříve jste více inklinovali ke „country“, ale
nynější tvorba je více Rockovější. Je to poloha ve které jste se našli a která Vám sedí?
Považujeme se za jižany. Občas dělámě nějaký country, ale to jsou moderní věci, který mají rockový a jižanský nádech. Ostatně country do jižárny nesporně patří a v Americe to ani moc nerozlišujou. Momentálně nemáme potřebu nějak měnit náš styl, být tvrdší nebo měkčí.
5.Jsou všichni členové kapely fanoušky Southern Rocku, nebo působí i v jiných skupinách?
Hlavním fanouškem jižárny jsem já, ostatní mají southern rock taky rádi, ale mají širší záběr a působí v různých punkových, crossoverových a rockových skupinách. Nejaktivnější je asi David. Já jinde nehraju, ani bych to nestíhal a taky se nechci „drobit“.
6. Z Vašeho vystoupení je cítit, že se nesnažíte hrát si na Jižany, ale děláte si tu jižárnu
po svém. Budete se více věnovat vlastní tvorbě, nebo zůstanete převážně Cover kapelou?
Jak sem už říkal, nejsem příznivcem vlastní tvorby jižárny. Fakt je, že např. pro účely vyhledávacích soutěží kde se vyžaduje vlastní tvorba možná něco složíme, ale pochybuju, že to bude znamenat zlom v naší kariéře.
Jinak já osobně si zcela vědomě hraju na jižana a nutím k tomu i kapelu. Kluci jsou např. zdráhavější co se týče stylového oblečení, ale co naplat, je to stylová muzika a vyžaduje patřičný ohoz, ať je taky na co koukat:-)
7. Kdo skládá hudbu a píše texty? Nebo je to spíše kolektivní dílo?
Hudbu máme převzatou. Momentálně ani neaspirujeme na vlastní tvorbu. Zastávám totiž názor, že nelze vymýšlet americkou muziku, je to jako by se např. rodák z Texasu pokoušel skládat naší dechovku. Něco by asi složil, bylo by to podobný, ale vždycky jen napodobenina.
Texty píšu já, pouze u dvou věcí máme půjčen text od Jardy Langa ze skupiny The Storm.
8. Southern Rock je spíše na okraji zájmu posluchačů. Jaké jsou Vaše zkušenosti
s návštěvností na koncertech a znalostí Southern Rocku u Vašich posluchačů?
Znalost southern rocku u posluchačů je skoro nulová, návštěvnost souvisí asi víc s místem hraní, druhem akce a kapelou než žánrem. Myslím, že se potýkáme jako všichni s celkovým úbytkem posluchačů na akcích, což je asi dáno obrovskou převahou nabídky nad poptávkou. Zkrátka kapel je moc a lidí málo, týden má jen sedm dní a nejde pořád jen pařit. :-) Jinak si stejně myslím, že by jižárna měla fanoušků víc, kdyby o ní věděli. Vždyť to tu skoro nikdo nehraje! Je třeba proniknout na akce kde jsou lidi, snad k tomu taky trochu přispějeme.
9.Jaké máte plány do budoucna? Počítáte s nahrávkou CD případně videoklipu?
A co nového připravujete pro své fanoušky?
Cédéčko i klip. Nespěcháme na to, chcem se trochu vyhrát.
10. Máte nějaké své nejoblíbenější jižanské kapely a případně jaké?
Jednoznačně vede Lynyrd Skynyrd, máme taky rádi 38 Special a ZZ Top. Zajímavý jsou některý country kapely jako Brooks and Dunn, Billy Ray Cyrus, Hank Williams Jr. , a další.
11. A na závěr: Chtěli by jste něco vzkázat čtenářům Herald Dixie ?
Jasně. Podporujte jižanskou muziku v ČESKU A HLAVNĚ „choďte na nás!“ |