Úvod  »  KAPELY  »  BLUES ROCK  »  ŽALMAN BROTHERS BAND


 ŽALMAN BROTHERS BAND
5.1.2013
ŽALMAN BROTHERS BAND
 hudební žánr(y):jižanský rock
 adresa:Bratislava
 telefon:0908 139 664
 e-mail:peterzalman@centrum.sk
 www stránky:http://www.zbb.sk/
 kontaktní osoba(y):Peter Žalman

sestava:
Peter Žalman                   basa,
Martin Výboch                 el.kytara, zpěv
Martin Varga                    el.kytara  
Erik "Hejkal" Kriššák        bicí
   další podrobnosti:

    Po odchodu Mikiho Kadlečíka do Čech skončila historie bratislavské legendy Hartus. Peter Žalman proto v roce 2001 založil novou skupinu, Žalman Brothers Band, pojmenovanou podle slavné jižanské skupiny Allman Brothers Band. V březnu roku 2001 kapela vystoupila na Bratislavském bluesovém festivalu Livin’ Blues. Tady se dal Peter Žalman dohromady s dvěma hudobníky z bluesrockové kapely Radio Luxembourg, kytaristou a spěvákem Martinem Výbochem a bubeníkem Erikem Kriššákem. Spolu s kyaristou Silvestrem Sališem tak společně vytvořili novou sestavu Žalman Brothers Band.

   Kapela se vyprofilovala jako jižanská (z anglického southern rock) a kromě převzatých skladeb začala postupně tvořit i vlastní skladby v slovenštine. Po nahraní dema Žalman Brothers Band odešel ze skupiny Silvestr Sališ, takže na festivalu Livin’ Blues (2002) už hrál na kytaru Martin Varga. Kromě něho se nakrátko na postu zpěváka mihnul i Martin „Marta“ Zúrik.

   Skupina v stabilní sestavě intenzívně koncertovala v bratislavských podnicích a dostala se i do Rakouska, Čech a Polska. Žalman Brothers Band se úspešně prezentovali na českých festivalech jižanského rocku na Mlejně a v Otrokovicích (Stetson and Bourbon). Kromě roku 2004, kdy si skupina dala pauzu, protože kytaristi žili a pracovali v Praze, je koncertní činnost skupiny neustále poměrně vysoká a zdá se, že ještě nějaký čas potrvá.

   V roce 2003 nahráli Žalmani u Kroka album Track 1, kde se prezentovali hlavně vlastními skladbami a v tom samém roce přispěli na sampler Bluesrocková společnosť no.4, který vyšel pod hlavičkou Slovenské bluesové společnosti v prosinci 2003. V letech 2007 až 2008 se skupině podařilo vyprodukovat několik nahrávek (z festivalu Stetson and Bourbon, ze skušebny a z koncertu ve Frankie Rock Clubu v Nitře), jejich zvuková kvalita však nebyla nejlepší, a proto jsou odloženy ad acta. Dne 12.5.2010 vystoupila kapela v podniku Stará Pekárna v Brně, kde se jí podařilo nahrát a následně připravit další, vlastním nákladem vydané, CD - Live in Stará Pekárna.

   Rok 2012 zastihl skupinu v tvořivém rozpoložení, přibyly nové skladby "V slobode" a "Cesta", přičemž na dalších se pracuje, a tak se nechejte překvapit.

   Žalman Brothers Band je skupina, která se dostala i do literatury, v slovenském aj anglickém vydaní knihy Jána Liteckého-Švedy - "Blues na Slovensku má svuj profil".