Úvod  »  KAPELY  »  SOUTHERN ROCK  »  STETSON


 STETSON
16.9.2014
STETSON
 hudební žánr(y):jižanský rock
 adresa:Rožnov p. Radhoštěm
 telefon:
 e-mail:
 www stránky:
 kontaktní osoba(y):Pavel "Staříček" Goláň
Richard "Tashunka" Paprskář

sestava:
* Pavel "Staříček" Goláň...kytara, zpěv
* Jura Růčka...kytara, zpěv
* Ondra Růčka...baskytara, zpěv
* Richard "Tashunka" Paprskář...bicí, zpěv
   další podrobnosti:

Stetson- boogie z pod Radhošťa

    V době kdy už první vlaštovky českého southern rocku Žlutý pes a Pumpa brázdily tancovačky a koncertní sály a Ondřej Hejma s kapelou už měl dokonce i první album (Rockin´The Blues - 1987) začala nastupovat druhá vlna kapel, které měly už brzy co říct do vývoje tohoto žánru u nás. V Čechách to byl především General Lee a na Moravě, v malém, malebném a rázovitém městečku Rožnově pod Radhoštěm, začal svou pouť Stetson.    První stopy vedou do května 1987, kdy se sešlo pár muzikantů a pod názvem Ztráta času se začali cílevědomě snažit o jižanský rock. Za tři týdny už měli první vystoupení ... Zlom nastal na podzim téhož roku po zhlédnutí amatérského filmu „Tenkrát na Valašsku“, parodie na americký western „Tenkrát na západě“. Kapela pod novým názvem VALAŠSKÝ VOJVODA částečně mění styl hry, i když stále zůstává základem tvrdé, syrové, zemité boogie a rock´n´roll. Stále více se ale v jejich vlastní tvorbě objevují folklórní prvky a rázovitý valašský dialekt.    Za dva a půl roku činnosti Valašský Vojvoda natočil dvě live MC kazety s vlastní původní tvorbou. Odehrál desítky koncertů a zábav, zúčastnil se okresního kola Rockfestu a odehrál dva charitativní koncerty na podporu dětské onkologické léčebny. Za tu krátkou dobu vytvořil ojedinělý hudební styl, který je syntézou rocku, folklóru a valašského dialektu. Na tomto úspěchu se podílela sestava: Radek Mičola – basa; zpěv, Dan Mičola - g, zpěv; Pavel Goláň - g, zpěv a Richard Paprskář - bicí

Písnička: Rožnovka
  
    Začátkem roku 1990 přišla krize a rozpad Stetsonu. Oba bratři Mičolové a „Tašunka“ Paprskář zakládají novou kapelu, která se víc orientuje na komerční muziku. Pavel „Staříček“ Goláň odchází do ústraní a muzice se vůbec nevěnuje. Na podzim téhož roku se ale našim ogarům po jejich společné muzice zastesklo a opět se dali dohromady v původním složení. Vznikají hity jako „Slivovička, slivovica“, která byla vysílána v regionálním rozhlase. Na jaře 1991 nahrává Valašský Vojvoda čtyři písničky, které nabízí Josefu „Buxom“ Odstrčilovi, producentovi první české jižanské kompilace „Whiskey & Fazole“. Bohužel byly písničky poslány pozdě a na desku se už nedostaly. Kapela byla aspoň pozvána na křest tohoto alba, který se konal v Branticích na Bruntálsku. A proč zrovna v Branticích? Bruntál byl domovinou prvního a dodnes jediného organizovaného sdružení přátel a milovníků jižanského rocku. Z vedlejšího Krnova pak pochází J.B.Odstrčil - velký a neúnavný propagátor muziky a southern rocku obzvlášť.

Písnička: Valašská rebélija

   Koncem roku 1991 kapela natáčí další MC kazetu „Na Rožnovském rynku“ ale hned začátkem roku 1992 se opět rozchází. Ortodoxní jižan a průkopník jižanského rocku na Valašsku „Staříček“ odmítá hrát jinou muziku. Zlom nastává na podzim 1992, kdy se rozhodli dva staří známí pazúři “Staříček“ (g,voc.) a Miroslav „Johan Vikomt“ Vlček (bass,voc), že už je čas opět pozvednout jižanský prapor a zakládají trio STETSON, které se omezuje výhradně na boogie, rock´n´roll a blues. Třetím členem kapely se opět stal bubeník “Tašunka“ Paprskář. První velkou událostí pro novu kapelu se stala účast na monstrózním jižanském festivalu „Koncert pro Salvátor“ v březnu 1993, který pořádal v Krnově J.B.Odstrčil. Novinové recenze na vystoupení Stetsonů i ohlasy přítomných diváků byly velmi pochvalné. To už taky Stetson dostává nabídku účasti na druhé kompilaci českého southern rocku „Whiskey & Buráky“, které produkoval Zdeněk „Zen“ Syrový.

Písnička: Haley Davidson

   V následujících dvou letech došlo opět k několika důležitým skutečnostem. Nejzásadnější je opětovný návrat obou bratrů Mičolových a převzetí funkce manažera kapely Pepou Odstrčilem, který okamžitě organizuje Stetson Tour 95 po Čechách i Slovensku. Během turné Stetson vystoupil, mj. v Bratislavě na festivalu Livin´Blues 95, v pražské Malostranské besedě a mnoha dalších místech. Pověstnou třešničkou na dortu bylo natočení prvního CD „Tož možu, musím“ v srpnu 1995 v pražském studiu Faust records.

    Za devět dní bylo hotovo, včetně příspěvků vzácných hostů. Zasloužilého umělce Miloše Kopeckého a rockerů a bluesmanů Luboše Andršta, Petra Roškaňuka a Petara Introviče. Album natáčí kapela ve složení: Pavel Goláň – g, harmonika, zpěv; Radek Mičola – g, steel g, zpěv; Dan Mičola – klávesy, zpěv; Franta Baláž – bas.; Richard Paprskář – bicí, zpěv. Křest alba proběhl 24.11. v Malostranské besedě v Praze a předkapelou a gratulanty byli Bluesberry. Na pódiu vystoupili i hosté, kteří se zúčastnili nahrávání, včetně pana Miloše Kopeckého. Pro domácí rožnovské publikum se křest prvního alba opakoval 1.prosince 1995 a i tady pan Miloš Kopecký desku křtil slovy: „... přeju Ti desko, aby ses prodávala, ale nezaprodávala“. Celý sál spontánně skandoval jméno tohoto velkého českého umělce, který pak zanedlouho (16.2.1996) podlehl těžké nemoci.

  

Písnička: Podnikatelská
  
   Na jaře 1996 odjíždí Stetson propagovat nové CD a vyučovat boogie na Slovensko a hraje v Prievidzi, Trnavě, Bratislavě a Komárně. Po návratu obnovili bratři Mičolové (přezdívaní Plešouni) s Tašunkou svou kapelu Heaven a asi půl roku hráli střídavě v obou kapelách. Bylo to ale pro obě party hodně svazující. Staříček zkoušel postavit Stetson na nových muzikantech, ale bubeník byl stále stejný (lepší nebyl) Tašunka. V polovině dubna 1997 se v kultovní „kapelní“ hospodě na Písečné v Rožnově konal vzpomínkový koncert k 10. výročí založení Valašského Vojvody. Společně tu vystoupili (původně jen pro tuto příležitost znovu oprášený) Valašský Vojvoda a na závěr Stetson. Podobných vystoupení pak bylo po celé Severní Moravě bezpočet.

    Hlavní událostí roku 1998 bylo natočení druhého alba „Boogie z pod Radhošťa“. Staříček měl v šuplíku dost materiálu a chtěl dokázat producentům prvního alba, že se na desce nemusí provařit 250.000, jako u prvního alba. Náklady alba „zalepili“ sami muzikanti a několik rožnovských fans kapely, včetně rožnovských hokejistů, kterým Stetsoni složili písničku. Nahrávalo se v Ostravském studiu Citrón v červenci a dlouho očekávaný křest alba proběhl 28.listopadu 1998 v rožnovské restauraci na Písečné. Hostem večera byl, jako obvykle, Valašský Vojvoda a role kmotra se zhostil president Dixie spolku přátel jižanského rocku Pavel Hartl.Písnička: Na valašskej dýze

    Na jaře 1999 dochází opět mezi Staříčkem a Plešounama k neshodám, které vyúsťují v další rozchod. Staříček s Tašunkou pokračují se Stetsonem a Plešouni jdou vlastní cestou. Stetson na trio doplnil hráč na baskytaru Dušan „Olšoveček“ Fojtášek. Rok 1999 je památný i první účastí Stetsonu na festivalu jižanského rocku Mlejn. Samotné vystoupení bylo, dle vzpomínek Staříčka „umělecká sebevražda“, díky velkému množství cestou vypitého šípkového vína. Ani ten debakl soubor nerozhodil a do konce roku odehrál dost vystoupení na Moravě i v Čechách. Pohoda v týmu vedla k rozhodnutí natočit další album. Desku natočili jen Staříček, Tašunka a Olšoveček a dostala název „Cesta do Nového Mexika“. Křest proběhl 27.11.1999 tradičně na Písečné a hostem byla pražská Pumpa.Písnička: Moje boogie šlape jako šicí stroj

    Pohoda v kapele vydržela asi dva roky. Po odchodu Olšovečka na jaře 2001 zaskakoval občas u baskytary Dan Mičola a při koncertech v Čechách Libor Kosina z MBA Bandu. I přes tyto potíže se Staříček s Tašunkou rozhodli natočit album „Stetson Hill“ jako poděkování spolku Dixie za velkou a stálou podporu. S albem souvisí i hezký příběh. V Karlově na Bruntálsku byl 5.8.2000 místní kopec „Kloubouk“ za účasti členů spolku Dixie, kapely Stetson a členů místní Horské služby přejmenován na „Stetson Hill“. Album nahráli ve dvou, doplněni několika hosty. Finančně opět vypomohli kamarádi a fanoušci, mj. i z toho důvodu, že chtěli mít na desce nahranou píseň „Leningrad“ od Charlieho Soukupa, přearanžovanou jako rock´n´roll, která na koncertech sklízela velké úspěchy.
  Písnička: Leningrad
   
   Neustálé půjčování baskytaristů nikam nevedlo a tak se stalo, že Staříček – jinak učitel v rožnovské hudebce, přitáhl do kapely své dva žáky Ondru a Juru Růčkovy. V den křtu alba „Stetson Hill“ bylo mladšímu Ondrovi jen 12 roků a už stál na pódiu na Písečné s baskytarou na krku. O chlup starší Jura odvážně drhnul kytaru. Omladina se rychle učila a množství koncertů zvyšovalo jejich kvalitu a sehranost celku. To vše vedlo v červenci 2003 k natočení pátého alba „Poslední výstřel“. Čtrnáctiletý Ondra a šestnáctiletý Jura se ve studiu chovali jako staří mazáci a za dva týdny bylo hotovo. Křtilo se opět na Písečné.Písnička: Slovanská vzájemnost

    V letech 2005 – 2006 začalo ubývat koncertů a vnitřní krize vyvrcholila na podzim 2006, kdy Staříček kapelu, po totálním propadáku na 1. Podzimním Mlejnu, rozpustil. I když tato sestava vydržela ze všech nejdéle, nebyla síla dál pokračovat. V dalších letech dochází ke kratším i delším comebackům. V dubnu 2007 slavil 20. výročí Valašský Vojvoda a koncertů bylo nakonec na celý rok. Od roku 2008 se Staříček úplně stáhl do svého soukromí a neměl o nic zájem. Ostatní muzikanti hráli pod nejrůznějšími názvy dál, ale bez Staříčka bylo smutno. V červnu 2011 se Stetson vrátil na pódia vystoupením na Mlejně. Byla to velká sláva. Jak mezi muzikanty, tak i mezi kamarády, kterým se už moc stýskalo. Od té doby je každé vystoupení Stetsonu vždy velmi milou, ale při tom velmi vzácnou událostí, kterou by si příznivci této kapely neměli nechat ujít … Stetson na Buxomfestíku v Sedlnicích.