Úvod  »  AKCE KLUBU  »  FIREDOG v ostravském Televizním klubu


 FIREDOG v ostravském Televizním klubu
15.9.2014

Pánové to byla jízda! Očekával jsem mnoho od deklamací vizionářských básní magora Montyho, ale že díky kapele Firedog, v obsazení Jiří Štverka - akustická doprovodná kytara, Laďa „Kinkes“ Kašuba - akustická sólová kytara, Rosťa Kňura - kachon, kytarista Honza „Horror“ Holuša, zažiji 11. září 2014 v rámci jejich vůbec prvního „bez elektrického“ vystoupení takovou pohodu, to jsem nečekal ani já, ani ta padesátka čumilů, z nichž polovina nevěděla, co má vlastně čekat. Plakát totiž lákal na akci poetických básní nějakého Montyho, kterou doplňovaly obrazy (spíš grafické koláže) s motorkářskou tématikou, ostravského barda Standy Holinky. Na vernisáži jim měla ve vší skromnosti zahrát skupina FIRE DOG. Plakát visel při vstupu do ostravského Televizního klubu , tedy spíš „pidi“ hospůdky s hromadou starých televizí v každém koutě (zřejmě, aby se tak mohl klub jmenovat) a mě zarazilo ono roztržení názvu kapely na dvě slova. Až při psaní tohoto článku, jsem se dozvěděl, že to byla chyba neznalých, kteří vyráběli předlohu plakátu.

Změna stylu si zřejmě vyžádala i úpravu názvu kapely a znalecky jsem u vchodu zvedl palec k mistru Montymu. No, má to vymyšlené, pomyslel jsem si a koukal, kde si sednout. Bohužel místo nikde, všude narváno. No to je paráda, Firedog táhnou! No, jak jinak …. a pýchou na kapelu jsem se dmul. Netrvalo mi však dlouho, abych z výšin spadl na držku. Že nešlo o příznivce mé milované smečky, ale jen o štamgasty, kterým se neodlepila prdel od židle, protože nemají dopito, jsem zjistil při prvních přednesech Montyho děl. Musím přiznat, že dvě důchodkyně, které vešly přede mnou určitě nešly na pivo, ale zcela jistě za kulturou, lačné se dozvědět, kdo je onen tajemný básník Monty. Jen pár zasvěcených vědělo, že babiny jen stěží překousnou poetiku veršů Zdenka „Montyho“ Milaty, frontmana kapely Firedog. Ten se potýká ve své přirozené genialitě (prosím nezaměňovat za slovo genitálie) jako mnoho velkých umělců doby, s nepochopením intelektuálních mravenců, kteří mají svůj jepičí život a hodlají s ním znepříjemňovat život oněm nesmrtelným. A takový je Monty určitě již nyní! Zkrátka jedinečný, i když nadnormativní kus! Jeho rocková poezie není žádným undergroundovým šílenstvím, jen přesně ohraničuje jeho teritorium vidění světa. Ta je velice rozmanitá, i když témata jsou jen čtyři – sex, drogy, motorky a rock ´n´roll. Přesto musíte uznat, že záběr v oblastech, ve kterých loví je velice obšírný. Své „zhulené“ básně poskytuje dvornímu muzikusovi Firedog s vyzáží dřevorubce a „Boogee Mana“ i „Zízítopa“ v jednom - kliďasi Horrorovi, aby po jeho uměleckých zádech stoupal do výšin a nakonec jako sťatý spadl mezi ostatní bardy z kapely k „brku“ a vše vyhulili do southern big beatu. Záměrně píši big beatu a ne rocku, protože slovo big beat je český vynález, v zahraniční music se neobjevující. To je ona paralela s kapelou Firedog, protože tvoří jen české songy a chodí do moravských (tedy přesněji řečeno ostravských) knajp a putyk. Tam sní o dálavách amerického jihu, kterým projíždějí nejen v imaginárních náčrtech, ale sám Monty jezdí celkem pravidelně do Států, pařit do Las Vegas. Co má ostatně s těmi tantiemi za své básně dělat….

Vraťme se však na akci do ostravského Televizního klubu. Tam se Monty marně snažil přítomným vnutit své básně bez hudebního podkresu. V zahulené hospodě inteligentní umění zkrátka nemá místo. Kecy a žvatlání hostů klubu přerušoval srdceryvný přednes Montyho, až do chvíle, kdy se mistr nasral a pronesl onu rozhodující větu, pro tu chvíli toliko podstatnou: „Když se Vy umíte bavit sami mezi sebou , tak i my si uděláme svůj večírek a budeme se bavit bez vás …. a poserte se!“ Otočil se směrem k našemu stolu,

kde jsem seděl já a kapela a zavelel: „Kluci, hrajte ty naše!“ Mistr zaměnil ono folklórní vyvýsknutí – Tu našu !, za jeho - Ty naše! Ó ó ó , jak geniální vaše Velikosti. A začaly se sypat songy jen tak unplugged, známé z elektrických koncertů kapely. Že scházely ony jejich kypré baby z ostravských čtverkových putyk oděné jen tak, vůbec nevadilo. Daleko lépe jsem si mohl vychutnat to, jak jejich songy působí bez těch cukrkandlí kolem, jen tak nasucho. Že Horror se sem tam utápěl v textech a že kytary jen zlehounka dokreslovaly onu jedinečnou atmosféru nepoznaného. Nevadí. Vždyť v jednoduchosti se může skrývat i síla. Texty v podání bezzubého Horrora nevyzněly díky špatnému zvučení pro obecenstvo dobře, ale měl jsem štěstí, že jsem se nalepil na Horrorův obličej a vše jsem na kameru zaznamenal. Mikrofon snímal excelentně, takže ona první nefalšovaná syrová atmosféra Firedog v jejich kariéře, byla zaznamenána. Co by na ně asi říkali dřevorubci v arkansaských lesích nebo motorkáři zabořeni do kožených prdelníků svých burácejících miláčků? No přece - pěkná jízda to byla! Já přikládám jako důkaz ono video. Zjistil jsem, že pokud zná někdo texty Firedog skoro nazpaměť jako já, užije si toto vystoupení daleko více, protože se dá s nimi békat o dušu. A jedna potěšující zpráva na závěr. Monty slíbil, že by se takto mohlo hrát i častěji třeba i po celé republice, takže zda-li máte někdo zájem si v hospodě zahulákat s jižanskou smečkou z drsného ostravského chovu, klidně se kontaktujte. Básně, slivovice a brka jsou prý nachystané.

Pro všechny pravověrné sepsal Kulda „Buxom“ Odstrčil.

Sweet home !!! (Ostravo)

P.S. Záznam prosím nepouštět nezletilým. Bůhví totiž, proč Mistr chtěl pořád dělat kuřáckou pauzu. Co tam pořád šulal….??

Firedog unplugged

Text songu z připravované básnické sbírky Mistra Montyho.

HEJ GRINGO

 
Stačí jen prodat ňáký drogy,

A balík za ně dostaneš.

Z chlastu seš potom pár dní grogy,

V neděli na cestu vyjedeš.
 

Vystřelíš na jih od dálnice,

V kapse ti tráva zavoní.

Mexikán čučí z lepenice,

Na zmrda škoda je patrony.
 

Ref.

Divoký holky, pekelný žrádlo,

Kořalka ostrá jako břit.

Na žemli namažeš kojotí sádlo,

Mexický pivo je vážně shit.
 

V cantině puch jak v čínským pajzlu,

A smaraďochů tam stojí pár.

Začneš hrát farao - prachy jsou v hajzlu,

U pultu kurvy zdobí ten bar.
 

Hej, gringo, řekni, copak tu chceš?

A radši rychle kramle ber.

Když dobře hádám, tak zas půjdeš.

Hej, gringo na co máš ten kvér?

Fuck you, bastards!
 

Adios!
 

Ref.

Divoký holky, pekelný žrádlo,

Kořalka ostrá jako břit.

Na žemli namažeš kojotí sádlo,

 Mexický pivo je vážně shit.